#بازار_بی_پایه

یه موقعی، وقتی با هر تصمیم غلط و غیرمنطقی توی این مملکت مواجه می‌شدم، فکر می‌کردم حتما یک رانت و فساد بزرگ پشت اون وجود داشته که باعث شده یکنفر همچین قانون غیرموجهی رو بر دیگران تحمیل کنه. اما امروز که آدمهای بیشتری رو دیدم‌، به خوبی می‌دونم که عنصری وجود داره به اسم «حماقت» که بطور خیلی جدی در تمام افکار‌ و رفتار و عقاید بعضی‌ها جریان داره، و باعث اتخاذ بسیاری از تصمیمات در این مملکت میشه.

مشکل اینه که نه تنها شایسته‌سالاری هیچ جایگاهی در فرهنگ سازمانی ما نداره، بلکه به عمد روش‌هایی رو برای غربالگری در نظر می‌گیریم که خود به خود باعث میشه افراد نخبه و شایسته از غربال‌های ما عبور نکنند و افراد کم هوش و کم توان شانس بیشتری برای نشستن بر مسند امور پیدا کنند.

وقتی حجم "ته ریش" و مدل «یقه» اولویت پیدا کنه بر تخصص و شایستگی، با پدیده‌ای مواجه میشیم که به فقر ضریب هوشی مسئولین معروف است و نتیجه‌اش میشه همین چیزی که در مملکت شاهد هستیم، یعنی تصمیمات یک شبه و خلق‌الساعه‌ای که روز به روز مملکت رو بیشتر از پیش با مشکلات جدی مواجه می‌کنه.

وقتی بزرگ مملکت میگه "مشکل ما تحریم نیست، و سوء مدیریت است" افق‌های دور رو نگاه نکنیم. بلکه همین دور و بر خودمون رو ببینیم. چون شاید اون آدم غیرشایسته که با بی‌تدبیری باعث سوء مدیریت در سیستم شده، خود ما باشیم.

لینک تلگرام:
@PashootanMashhuriNejad

لینک اینستا:
www.instagram.com/p/B1t1w6sA1Kj/?igshid=y3jryoq5m48c